JEDLÁ Z NAŠEJ PONUKY

POLIEVKY

Tom Kha Chicken & Prawns | Chicken Coconut Soup ต้มข่าไก่

Tom kha gai je chutné thajské národné jedlo pochádzajúce zo severu, ktoré nesie vplyv susedého Laosu. Je to polievka, ktorej názov môžeme preložiť ako varenú kuraciu polievku z galangalu, pozostávajúcu z kokosového mlieka, kuracích kúskov, galangalu (červenohnedá alebo ružová drevina podobná so zázvorom), citrónovej trávy, cesnaku, chilli papričky, limetkových listov kaffir, rybia omáčka a huby shiitake. Korenistá, štipľavá, mierne kyslá a kvetinová aróma Galangalu poskytuje zaujímavý kontrast k smotanovosti kokosového mlieka, čím sa vytvára úžasne aromatická chuť. Tom kha gai je vysoko výživná polievka s vynikajúcimi liečivými vlastnosťami, ako je schopnosť upokojiť trávenie. Keďže je jedlo veľmi obľúbené, existuje aj iná verzie polievky s krevetami Tom Kha Prawns. Tradične sa podáva s jazmínovou ryžou, ozdobená koriandrovými listami a nakrájanými čili papričkami.

Miso Soup | 味噌汁

Miso soup je tradičná japonská sójová polievka vyrobená zo základu nazývaného dashi, miso pasta a rôzne ďalšie prísady, ako sú morské riasy alebo tofu. Odhaduje sa, že viac ako 70% obyvateľov Japonska konzumuje polievku na raňajky, hoci je bežne k dispozícii kedykoľvek počas dňa. V japonských reštauráciách v Spojených štátoch sa miso polievka často ponúka ako predjedlo. Má sa za to, že polievka má liečivé vlastnosti, pretože alkalizuje krv a oživuje nervový systém. Hlavná zložka sa nazýva miso - kombinácia ryže, soli, vody a fermentovaných sójových bôbov, tvarovaných do pasty, ktorá má štruktúru podobnú arašidovému maslu. Miso je staré storočia a jeho korene sú v Čiang - fermentovaná sójová pasta, ktorú v Číne vynašli budhistickí kňazi pred viac ako 2500 rokmi. Keďže miso polievka je relatívne rýchla a ľahká na prípravu, v Japonsku sú v automatoch k dispozícii aj okamžité šálky polievky za malé množstvo peňazí, čo je dôkazom obrovskej popularity polievky.

Hot & Sour | 酸辣汤, Suān Là Tāng

Ostrá a kyslá polievka pochádza zo Sečuanu alebo Pekingu v Číne. Je to klasické jedlo, ktoré je vhodné pre každú príležitosť a za každého počasia. Zvyčajne obsahuje ingrediencie, ako sú púčiky ľaliovky, bambusové strely, tofu, drevné  huby a vývar s bravčovou príchuťou. Ostrokyslá polievka pochádza z červenej alebo bielej papriky, zatiaľ čo kyslá aróma sa dosahuje použitím octu. Ostrokyslá polievka sa bežne konzumuje po veľkom jedle alebo ako liečivý prípravok na opicu. Hovorí sa tiež, že polievka je skvelou voľbou pre zvýšenie chuti k jedlu.

Ramen | 味噌汁

Ramen je rezancová polievka, ktorá sa prvýkrát objavila v Japonsku v roku 1910, keď čínski kuchári spojili rezance so slanou vývarom. Tieto kučeravé rezance boli žiarivo žltej farby a pružnejšie ako japonské rezance pripravené v tom čase - cesto sa hnetelo minerálnou vodou s obsahom kansui, ktorá bola naplnená uhličitanom sodným. V roku 1958 bol jeho názov odvodený od výslovnosti čínskeho slova lamian (ťahané rezance) a v tom istom roku spoločnosť Nissin Foods vyrobila vôbec prvú okamžitú verziu rezance s kuracím vývarom s názvom Chickin Ramen. Krátko nato sa jedlo začalo vyvážať do celého sveta. Ramen by sa mal variť al dente a jesť rýchlo, kým je ešte horúci. Neodporúča sa nechať rezance sedieť v bujóne príliš dlho, pretože majú tendenciu byť príliš mäkké a svalnaté. Miska môže byť buď kotterská (bohatá) alebo assari / paitánová (ľahká), v závislosti od nepriehľadnosti a ťažkosti vývaru, ktorý sa zvyčajne pripravuje pomocou živočíšnych kostí alebo sušených morských plodov zmiešaných s cibuľou, cesnakom, zázvorom, pórom a hubami. Dva najslávnejšie druhy ramen sú ramen z Kjúšú, pripravený z vareného bravčového vývaru zvaného tonkotsu a ramen z Hokkaidó, vyrobené z tradičného korenia zvaného červené miso.

HLAVNÉ JEDLÁ

Chicken Tikka Masala |

Kuracie tikka masala je britské jedlo vyrobené z marinovaných kuracích kúskov varených v tandoori, ktoré sa podávajú v pikantnej paradajkovo-smotanovej omáčke. O pôvode sa stále diskutuje - niektorí tvrdia, že v Glasgowe bol objavený v 70. rokoch šéfkuchárom Alí Ahmedom Aslamom, ktorý pridal svoju rajčinovú polievku do kuracieho tikka, aby potešil zákazníka, a iní tvrdia, že jedlo je jednoducho variácia indického maslového kurčaťa, ktoré je prispôsobené britskému vkusu. Kuracie tikka masala je v súčasnosti dokonca považovaná za národné jedlo krajiny a minister zahraničných vecí Robin Cook vyhlásil kuracie tikka masala za symbol modernej multikultúrnej Británie v roku 2001.

Chana Masala | Channay, Chholay, Chole masala, Punjabi chole

Špecialitou v severnej Indii je chana masala karí, ktorá sa bežne konzumuje ako desiata, hlavné jedlo alebo raňajky. Pravdepodobne ide o najobľúbenejšie vegetariánske jedlo v Indii, ktoré sa bežne vyskytuje na železničných nástupištiach, v práci, v školských jedálňach alebo pri slávnostných a slávnostných príležitostiach v Indii a Pakistane. Cícer sa varí v zmesi korenín a bylín, často sa podáva s ryžou alebo indickýmy chlebmi ako je roti alebo naan, a potom sa ozdobí lyžičkou jogurtu alebo kyslej smotany. Vďaka veľkej popularite chana masala existujú aj regionálne verzie jedla, ako je pakistanská verzia s názvom aloo chole, ktorá sa vyrába z cíceru a zemiakov.

Thai Yellow Curry | Kaeng Kari, แกงกะหรี่ 黃咖喱

Jedným z troch hlavných typov karí v Thajsku je slávne žltá kari. Podobne ako jeho červené a zelené alternatívy, aj žlté kari sa vyrába z korenia, koriandra, rasce, citrónovej trávy, listov kaffiru, cesnaku, galangalu a mnohých ďalších aromatických prísad. Korenie sa zvyčajne kombinuje so zemiakmi a cibuľou; všetky sa pridávajú do krémovej a mierne sladkej omáčky vyrobenej z kokosového mlieka. Odlišuje sa od ostatných typov žltého karí od pridania žltého kari prášku, ktorý dáva jedlu charakteristickú farbu. Žlté kari patrí do kategórie jemných thajských karí, pretože neobsahuje veľa korenených chilli papričiek, ale chuťou zakladá na voňavom a ľahko sladkom kari. Zvyčajne sa pripravuje s kuracím mäsom, rybami, kačicami, zeleninou alebo tofu. Nachádza sa všade v Thajsku a je to jedno z najobľúbenejších thajských jedál jedených mimo krajiny. Tradične je žlté karí sprevádzané uhorkou pochúťkou známou ako ajat. V Thajsku sa žlté kari označuje ako kaeng kari a nemalo by sa zamieňať s kyslým kari, známe ako kaeng lueang. V našej ponuke máme Thai Yellow Curry vo verziách s kuracím mäsom, krevetami, lososom alebo tofu.

Thai Red Curry | แกงเผ็ด, Kaeng Phet

Červené karí je jednou z najbežnejších druhov karí v Thajsku. Kombinuje červenú kari pastu, kokosové mlieko, zeleninu a mäso do delikátneho a výdatného jedla. Červená kari pasta a kokosové mlieko sú základom jedla a ich kombinácia vedie k dokonale vyváženému, krémovému a korenistému vývaru. Pasta je vytvorená pomocou suchých červených čili, ktoré sa zmiešajú a pomelú s voňavými thajskými koreniami, ako sú šalotky, cesnak, galangal, limetové listy kaffiru, citrónová tráva, krevety, koriander a rasca. Keď sa vytvorí krémovo červený karí vývar, pridajú sa do vývaru ďalšie prísady, ktoré môžu zahŕňať mäso, morské plody alebo tofu, a rôzne druhy zeleniny, ktoré vylúhujú všetky vonné arómy. Červené kari sa líši od typických indických karí, pretože vývar je takmer podobný polievke. Aj keď je korenisté, hlavnou črtou červeného karí je jej sviežosť a jemná krémová chuť. Jedlo sa konzumuje všade v Thajsku a nájdete ho v špičkových reštauráciách alebo v neformálnych autentických reštauráciách. Červené kari sa zvyčajne podáva na obyčajnej ryži a konzumuje sa hlavne na obed alebo večeru. V našej ponuke máme Thai Red Curry vo verziách s kuracím mäsom, krevetami alebo tofu.

Nasi Goreng Chicken & Prawns | Indonesian Fried Rice

Nasi goreng sa často označuje ako indonézska verzia vyprážanej ryže. Hoci sa považuje za národné jedlo Indonézie, bežne sa konzumuje aj v Malajzii a Singapure. Traduje sa, že vyprážanie ryže v Indonézii pochádza z čínskej kultúry, keď sa začal obchod medzi týmito dvoma krajinami rozvíjať. Indonézania prijali čínsku tradíciu založenú na presvedčení, že je hriešne plytvať potravinami, a čoskoro, rovnako ako mnoho iných verzií vyprážanej ryže, bola vytvorená Nasi Goreng. Pretože sa vyvinul z praktických potrieb, zvyčajne sa je na raňajky a vyrába sa so zvyškovou ryžou z predchádzajúceho dňa. Predvarená ryža sa zvyčajne vypráža v malom množstve oleja, potom sa okorení šalotkou, cesnakom, chilli alebo zázvorom. Indonézska vyprážaná ryža sa vyznačuje štedrým použitím sladkej sójovej omáčky, a preto má hlbšiu a korenistejšiu chuť ako iné odrody vyprážanej ryže. Nasi goreng sa bežne podáva s vyprážaným vajíčkom. V našej ponuke nájdete dve verzie Nasi Goreng. Kuraciu a krevetovú.

Ram's Pan Asian Bistro

Továrenská 4, Bratislava

Otváracie hodiny

Po - Pi 10:30 - 21:30

So - Ne 11:00 - 21:30

0903 710 442

 

@ramspanasian.sk

Wolt_Logo_RGB_white.png
Ram's donáška cez Bistro.sk.png

 

©2020 copyright ram's panasian bistro | web design by peter brodnan | Všetky práva vyhradené. Sťahovanie textu, obrázkov a obsahu je zakázané.